Middletown Township Property and Tax Records 1782

 

Transcribed by Laurie VanSant January 2003

Name Acres Horses Cattle Servants

Rob't Adair, cordwind'r 10 1 1 0

Wm. Albertson's est., 200 3 4 0

John Atkinson 2 1 2 0

John Baily 0 0 1 0

Wm. Bleakey 150 2 5 0

Joshua Bleaky 200 0 1 0

John Brelford, two stills, 116 5 8 0

Nathan Brelford 50 1 4 0

Rev’d James Boyd 80 3 3 2

Jean Collison 120 1 4 0

Jonathan Carlile 126 3 3 0

Mahlon Carver 0 0 1 0

John Campbell’s est. 250 3 4 0

Margery Crosdale 140 2 1 0

Jeremiah Crosdale 0 1 1 0

Mary Comfort 96 1 1 0

Stephen Comfort 0 1 3 0

Samuel Cary 40 0 0 0

Elizabeth Drake 0 0 1 0

John Deverill, fuller 0 0 1 0

Jacob Dirk’s est. 16 2 1 0

Jos. Dyer, blacksmith 4 0 1 0

Sam’l Done 0 0 0 0

Anthoney Denormandie 28 1 0 0

Wm. Goslin 64 3 2 0

Jeremiah Gilliam 0 1 0 0

James Gilkinson, taylor 0 1 1 0

Patrick Gregg 248 3 3 0

Michael Gregg 0 1 1 0

Lucas Gilliam 117 1 1 0

Wm. Goforth 47 3 3 0

Jos. Hayhurst, turner 1 0 0 0

Jonathan Hibbs 183 2 4 0

Thomas Hudleston 4 0 2 0

Henry Huddleston, cordwind’r 4 1 1 0

Solomon Headly 180 4 9 0

Geo. Headly 1 0 1 0

Thomas Huston 170 3 5 0

Wm. Huddleston 1 0 1 0

Richard Hartshorne, g.m., o.m.,

f.m., s.m., miller, sawyer, merchant 10 4 4 0

Jos. Huddleston 200 3 2 0

James Hibbs 230 5 5 0

John Hellings’ est. 85 3 2 0

Margaret Johnson 14 0 1 0

Thomas Jenks, Jun., f.m., fuller 220 4 6 0

Jos. Jenks, g.m., miller 153 4 5 0

John Jenks 277 3 5 0

Thomas Jenks, Sen. 0 0 1 0

Jos. Knight 250 6 6 0

Sam’l Kinsey, cooper 0 1 1 0

Grace Kirkbride 40 0 0 0

Wm. Levins 0 0 1 0

Jonathan Kirkbride, g.m., miller 282 7 4 0

Thomas Longshore 40 2 1 0

Daniel Lerrew, sawyer 211 5 6 0

Eb’r Large 0 1 1 0

Evan Lovett, tanner 0 0 1 0

Euclidus Longshore 95 1 3 0

Benja. Leedom 0 2 2 0

Jos. Lovett 180 0 0 0

Edward Marpole 100 3 7 0

James McMickin, Miss Rigg’s estate 280 3 2 0

Wm. Mode, weaver 12 1 2 0

James Moon 275 2 5 0

Moses Moon 0 1 1 0

Wm. Murfits 0 0 1 0

Henry Mitchell 200 4 4 0

Sam’l Mitchell 260 6 9 0

Rich’d Mitchell, merch’t and cutler 2 3 1 0

Vallintine Nelson 100 3 4 0

Sarah Price 3 0 0 0

Jonathan Paxton, tan yard, tanner 197 4 3 0

Thomas Paxson 400 5 5 0

Isaac Pearson, wheelwr’t 7 1 2 0

Sarah Penyea 0 0 1 0

Mary Paxson 75 0 0 0

John Prawle, tan yard 250 5 7 3

Lewis Rue, cordwind’r 45 1 1 0

Antho’y Rue 0 2 3 0

Richard Rue 330 5 9 1

Mary Rue 0 0 2 1

John Roney, g.m., miller 0 1 1 0

Joshua Richardson 200 4 2 0

Mary Richardson 30 0 1 0

Wm. Richardson 300 3 3 0

Timothy Smith, inkeeper 7 1 2 0

Jacob Stiger 4 0 0 0

Gedion Shaw, cordwinder 0 0 1 0

John Seirl’s est., 304 3 5 0

John Satcher 0 0 1 0

James Seirle, cordwind’r 0 0 1 0

John Subers 144 5 4 0

Geo. Subers 144 2 5 0

Isaac Stackshouse 540 3 4 0

Samuel Sutton 50 2 2 0

Jonathan Stackhouse 0 3 2 0

John Tombleson 200 3 3 0

Jasper Terry, weaver 0 1 2 0

Isaac Thackery, cordwinder, est. 56 2 0 0

Francis Titus 30 1 1 0

Richard Tombleson, wheelwright 0 1 0

Gabriel Vanhorn, Sen. 226 3 4 0

Gabriel Vanhorne, Jun. 100 2 1 0

Garret Vansant 300 5 6 0

Garrat Vanhorne 95 3 4 1

Jacob Vanhorne 0 1 2 0

Peter Vanhorn 128 4 2 0

Jonathan Woolstein, b’smith 1 1 3 0

Joseph Wood 1 0 1 0

Joseph Wildman 159 3 4 0

John Wildman, inkeeper 1 2 0 0

Samuel Winner 0 0 2 0

Samuel Winder 0 0 1 0

Mark Watson, b’smith 2 1 2 0

Sam’l Watson 100 2 5 0

Amos Watson 3 0 1 0

John Watson 1 1 1 0

Thomas Wright 20 1 1 0

Wm. Wood 0 2 0 0

Peter White 172 1 5 0

Jos. White, carpenter 25 2 3 0

Francis White 0 1 2 0

John Woolstin 263 1 1 0

Jonathan Woolstein 0 2 1 0

Joshua Woolstein, tanner, tan yard 0 3 3 0

James Wildman 103 3 2 0

Barbara Wasley 4 0 1 0

Thomas Wiley 0 0 1 0

Manassa Wildman 60 2 3 0

John Watson, s.m., sawyer 250 2 2 0

Thomas Williams 50 2 0 0

Isaac Whatson, carpenter and joiner 3 0 1 0

Jonathan Woolstein, meeting house land 5 0 0 0

John Stackhouse 0 2 1 0

Nicholas Stackhouse, oyler 0 0 0 0

Nathan Belshaw’s est. 1 0 0 0

Jos. Mode 0 0 0 0

 

Single Men

James Denormandie

John Vansant

Geo. Vansant

Rob’t Drake

Wm. Hopkins

Thomas Paxson

Simon Gilliam

Wm. Bleaky

John Bunting

Pearson Rodman

And’w Mode

Benja. Vandergrift

Matthew Rue

Rob’t Seirle

Silvester Biles

James Wildman

John Dirk

Jacob Severns

Ezra Thackery

Sam’l Whetherill

John Depnoy

John Strickland

Alexander Hall

John Carpenter

Isaac Thackery

Richard Rue

Jonas Cox

John Jenks

Vallintine Nelson

Wm. Albertson

Back To Tax Records Index


Page last updated: February 7, 2013

Bucks County Coordinator
Web Page Developer
Nancy C. Janyszeski

NancyJanyszeski@yahoo.com
PAGenWeb State Coordinator
Nancy Janyszeski

nancyjanyszeski@yahoo.com

PAGenWeb Assistant State Coordinator (Western Counties)
Ellis Michaels
ellisrn@gmail.com

PAGenWeb Assistant State Coordinator (Eastern Counties)
Mary Ann Lubinsky
maryannlubinsky@yahoo.com
     

Site Previously maintained by Judy Jackson

If you have a homepage, a link, or wish to volunteer to transcribe information for the Bucks County PA website, email: NancyJanyszeski@yahoo.com.
All copyright laws are observed to the best of our ability. However if you feel something is on the site and infringes on copyright laws please contact the webmaster and let us know. Use of information is for Personal Genealogical purposes only.  Commercial publication of any such information is prohibited. All text and images are copyright by said contributors.
Copyright © by Nancy C. Janyszeski 2003/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012/2013